Konferencja / Conference
Kielce 2018

13 października 2011

08.10.2011r w Łomży odbyła się Konferencja Hipoterapeutyczna PTHip „Ślady kopyt odciśnięte w nadziei”


„Ślady kopyt odciśnięte w nadziei” konferencja w Łomży

W dniu 8 października 2011 r. w Łomży odbyła się doroczna konferencja hipoterapeutyczna pod patronatem prezesa PTHip. W tym roku patronem konferencji był też pan Marian Jaszewski Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Łomży.

Konferencja zgromadziła ponad 80 osób - hipoterapeutów praktyków, studentów Instytutu Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości oraz sympatyków hipoterapii.

W programie konferencji znalazło się wiele interesujących wystąpień, ale niewątpliwie największym wydarzeniem konferencji były dwa referaty Pani Anny Żygadło, która zaprezentowała opracowane przez siebie pomoce do zajęć hipoterapii – zeszyty ćwiczeń i zestaw do alternatywnej komunikacji. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy też referatu Natalii Smagacz opisującego zorganizowany przez nią pierwszy obóz parajeździecki w Supraślu.

W trakcie konferencji została też wręczona nagroda za najlepszą pracę poświęconą hipoterapii. Nagrodę otrzymała jedna z prelegentek Magdalena Błażejewska za pracę licencjacką „Wpływ hipoterapii na funkcjonowanie społeczne osób niepełnosprawnych intelektualnie w oparciu o pobyty integracyjne w gospodarstwie agroturystycznym Sosnowe”.

Niezwykle interesującym doświadczeniem było też dla nas hipoterapeutów poznanie „drugiej strony medalu” czyli oceny efektów hipoterapii przedstawionych przez samego pacjenta. Pan Piotr Kosmowski w sposób niezwykle piękny i sugestywny opisał swoje zmagania z chorobą i korzyści jakie przyniósł mu kontakt z koniem i jazdą konną.

Pełne teksty wystąpień konferencyjnych ukażą się w kolejnym numerze Przeglądu Hipoterapeutycznego 2011/1(12) pod koniec roku.